Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče

Čištění uší


Třepe váš pes hlavou? Naklání ji na stranu a škrábe se na uších? Pravděpodobně má v uchu zánět, který byste neměli podceňovat. Důležitá je však i prevence.

 

Psí a kočičí uši přímo přitahují bakterie a nečistoty. Nejvíce náchylní jsou hlavně psi s převislými boltci (kokršpanělé, pudlové nebo baseti). U těchto plemen je vhodné čistit uši až dvakrát týdně. Důležitý je však způsob, jakým to provádíte. Na mechanické „uchošťoury“ nebo vatové tampony zapomeňte a raději volte šetrný přípravek, který je k tomu určen. U pejsků s převislými boltci jsou uši často nepříjemně „cítit“, proto je důležité pravidelné čištění čistícími kapkami, aby nedošlo k tzv. vzplanutí zánětu. Kapky brání uchycení zárodků ve zvukovodu, tlumí přirozeným způsobem zánět a ucho zklidňují. (Vybrat si můžete z různých značek, osvědčené jsou například kapky Epi-Otic vhodné jak pro psy, tak pro kočky). Pokud však vypukne zánět, měla by se léčba primárně konzultovat s veterinářem! Zvířeti nikdy bez konzultace s veterinářem sami neordinujte lidské léky, kapky či mastičky!

 

Jak na to?

Psí ucho uchopte mezi prsty a natáhněte ho nahoru tak, aby se ušní kanál napřímil. Do otvoru zvukovodu opatrně vsuňte nástavec od speciálního ušního spreje nebo kapek a lahvičku stiskněte (dodržujte dávkování, které uvádí výrobce), aby se ušní kanál naplnil tekutinou. Pokud vás trápí obavy, že poraníte bubínek, je to zbytečné. Psi mají ušní kanálek zalomený a dostat se k bubínku je při běžném čištění téměř nemožné. Kočky mají kratší zvukovod, proto stačí ucho jen přidržet, přiložit k němu přípravek a aplikovat ho stříknutím. Ucho byste měli stále držet, aby tekutina natekla dovnitř.

 

Důležitá masáž

Velmi důležitou součástí samotného čištění je správná „masáž“, která slouží k mechanickému odstranění nečistot. Po stříknutí tekutiny ucho promněte v místě, kde vyrůstá z hlavy. Při „masáži“ musíte vnitřní strany ušního kanálu třít o sebe, aby se špína uvolnila. Měli byste slyšet mlaskavý zvuk (jestliže ucho „nemlaská“, je málo naplněné čistícím přípravkem, nebo ho masírujete špatně). Mechanické rozrušení usazeného kalu je opravdu důležité, pouhé vykapání boltce, byť z vnitřní strany, řádné vyčištění nezaručí! Jakmile zvíře propustíte, rádo se otřepe, čímž se uvolní kapky i s rozpuštěnou špínou (ideální je, když uši čistíte na zahradě). Zapomeňte na dočišťování uší vatou, uvolněná vlákna by mohla ucho podráždit! Ucho můžete lehce otřít papírovým kapesníkem.

 

Rychlá akce

Zvířeti se čištění uší většinou moc nelíbí, proto z toho nedělejte žádnou velkou vědu a pracujte pokud možno rychle (natáhnout ucho, aplikovat přípravek, promasírovat a propustit). Na konec nezapomeňte svého chlupáče odměnit nějakým pamlskem, aby pro něj pravidelná péče o uši byla aspoň trochu příjemná.

 

Jak často čistit?

Většina výrobců ušních čistících roztoků doporučuje čistit uši jedenkrát až dvakrát týdně. Ovšem nic se nemá přehánět! Čistěte především podle potřeby. Nadměrné čištění je totiž jednou z častých příčin zánětu zvukovodu, proto by se do uší nemělo zasahovat v případě, že v něm nevidíme špínu a nadměrné množství ušního mazu. Pozornost by se měla věnovat i okolí ouška po letní anebo podzimní procházce v přírodě, kdy se do srsti mohou dostat semena trav.

Zkontrolujte psovi zuby


Majitelé psů po celé České republice mohou využít bezplatné kontroly psího chrupu u příležitosti  pátého ročníku akce „Měsíc zdravého chrupu“. Pojízdná veterinární poradna Pedigree navštíví od 5. června do 26. srpna 2012 celkem 37 měst v ČR. Studenti veterinární medicíny psy zdarma prohlédnou a vysvětlí jejich majitelům, jak se účinně starat o psí chrup. V rámci loňské akce zkontroloval tým veterinárních mediků zuby celkem 6749 psům, pouze 19,2 % z nich mělo zdravý chrup.

 

Stomatologický nález pojízdné veterinární poradny z roku 2011

výskyt u psů v ČR

zdravý chrup

19,23 %

jen zubní plak

21,81 %

zubní plak + zubní kámen

23,23 %

plak + kámen + zánět dásní (gingivitis)

18,42 %

plak + kámen + zánět dásní + hnilobný zápach z tlamy (halitosis)

8,98 %

plak + kámen + zánět dásní + hnilobný zápach z tlamy (halitosis) + zánět závěsného aparátu zubu (periodontitis)

3,27 %

plak + kámen + zánět dásní + hnilobný zápach z tlamy (halitosis) + zánět závěsného aparátu zubu (periodontitis) + masivní infekce v ústní dutině

2,00 %

jiná diagnóza

3,05 %

 

Nejvíce psů se zdravým chrupem bylo v Liberci (31,5 %), naopak v Karviné neměl žádný pes zdravý chrup. „Mezi nejčastější stomatologické problémy u psů patří zánět dásní, zánět závěsného aparátu zubu, masivní výskyt zubního kamene a zánět měkkých tkání v dutině ústní. Na rozdíl od člověka psi nemají tak často zubní kaz. To ovšem neznamená, že jim není třeba čistit zuby; právě naopak,“ říká pražský veterinář, MVDr. Zbyněk Lonský. Ve své ordinaci často napravuje pacientům stomatologickým ošetřením škody, které majitelé psů napáchali zanedbáním zubní hygieny. Nemocné zuby a dásně mají také mladí psi. Dle statistik má více než 80 % psů ve věku 20-27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní. Čištění zubů kartáčkem a speciální zubní pastou je ideální prevencí hromadění zubního plaku a vzniku zánětlivých onemocnění. Pomůckou nebo doplňkem k čištění zubů kartáčkem je pravidelné podávání dentálních pamlsků. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální tyčinky, otírá si tím plak z povrchu zubů.

 

Pojízdná poradna typicky žluté barvy bude zájemcům k dispozici v 37 městech, na 43 různých místech, vždy mezi 14. až 21. hodinou v parcích nebo na jiných oblíbených místech pro venčení. Osvětová kampaň „Měsíc zdravého chrupu“ poběží již pátým rokem. Čtyřnohé pacienty čeká po vyšetření zdravá a chutná odměna - dentální pochoutky určené speciálně k samočištění zubů.

 

Psi jsou „oběťmi“ lidského šlechtění plemen. Zejména malá plemena mají zuby blíže u sebe než jejich předchůdci, takže se mezi nimi množí bakterie podporující vznik zubního plaku. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté přechází i pod dáseň. Do plaku se ukládají minerální látky ze slin, tím se vytváří zubní kámen, který vyvolává podráždění a zánět dásní. Zánět dásní pozná majitel podle nepříjemného zápachu z ústní dutiny psa (halitosis) a kroužkovitého zčervenání dásně v místě, kde přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem zánětu je podobně jako u člověka zvýšená krvácivost dásní. Neléčený zánět dásně a závěsného aparátu (periodontitis) nekončí pouze případným vypadnutím zubu, ale možným rozšířením zánětu krví do důležitých orgánů a v nejhorším případě i smrtí. Pokud majitelé příznaky přehlížejí, dochází k rychlému zhoršování zdravotního stavu a případná léčba je obtížnější a dražší. Medici v pojízdné veterinární poradně Pedigree se vloni setkali se 135 psy, kteří měli nejzávažnější stupeň zánětlivého onemocnění, a to zánět závěsného aparátu zubu v kombinaci s masivní infekcí v ústní dutině.  

Chráníte svého mazlíčka před parazity?


Chovatelé psů a koček vystavují až v 77 % svá zvířata riziku napadení parazity, ukázal mezinárodní průzkum. Ohrožují tak nejen zvířata samotná, ale i sebe.

 

Mezinárodní průzkum mezi 1 500 chovateli psů a koček přinesl alarmující zjištění o jejich nedostatečné péči v prevenci domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity. Celých 77 % chovatelů, kteří používají oblíbené spot-on přípravky (pipety), zbytečně vystavuje svá zvířata i sebe riziku napadení parazity, a to po více než tři čtvrtiny roku. Chovatelé svá zvířata ošetřují v průměru méně než třikrát ročně namísto celoročně, jak vyžaduje účinná ochrana. Během většiny roku tak ohrožují zdraví zvířete i své. Parazité mohou být zdrojem nebezpečných onemocnění, jako je například lymská borelióza, klíšťová encefalitida či babesióza. Prevence před parazity přitom může být pro chovatele velmi jednoduchá a bezpečná.

 

Pravidelná prevence

 

Onemocnění spojená s napadením vnějších parazitů (nejčastěji klíšťat a blech) jsou stále častějším problémem. S tím, jak se psi a kočky stávají právoplatnými členy domácností, narůstá riziko i pro člověka. MVDr. Václav Bartoš z veterinární kliniky ZooVet podotýká: „Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží.“ V momentě, kdy parazita na těle domácího zvířete objevíme, je dokonce obvykle pozdě na řešení, které zabrání potenciálnímu šíření choroby. Prevence znamená správné používání antiparazitik, a to buď ve formě obojků či přípravků typu spot-on (pipety). V případě spot-on přípravků je důležité dodržovat pravidelnost jejich aplikace. Pohodlné řešení chovatelům poskytují obojky, které nově zajistí psovi či kočce ochranu proti vnějším parazitům po dobu až 8 měsíců.

 

Celoroční problém

Zablešení je celoročním problémem se zhoršením koncem léta. Klíšťata jsou pak v posledních letech aktivní celoročně s výjimkou krátkého období tuhé zimy. Jejich výskyt vrcholí na jaře a na podzim,“ objasňuje problematiku prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc. z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Blechy, klíšťata a komáři jsou velmi úporní a úspěšní parazité. Přežívají nepříznivé podmínky a okamžitě aktivně reagují při zlepšení situace. Kožní problémy, které vyvolávají, převyšuje riziko přenosu nebezpečných infekcí, z nichž velká část je přenosná i na člověka. „Mezi nejzávažnější onemocnění přenášená klíšťaty patří virová klíšťová encefalitida a borelióza. Blechy zneklidňují, vyvolávají alergické kožní reakce a přenášejí další onemocnění (tasemnice). Jistou cestou k zamezení přenosu a šíření infekcí je pouze aplikace účinných prostředků zabraňujících napadení,“ upřesňuje možnosti prevence prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc.   

 

Délka ochrany

MVDr. Václav Bartoš shrnuje pro chovatele výběr možných přípravků proti parazitům pro psy a kočky následovně: “Zde se nabízí dvě doporučované možnosti, použití obojků s dlouhodobou účinností (např. Kiltix s účinností 7 měsíců). Nebo pravidelná aplikace spot-on preparátů - jedna kapka na kůži (např. Advantix), a to ve správné frekvenci (1x měsíčně) opakovaného podání. Většina šamponů, pudrů a sprejů se vzhledem ke krátkodobému účinku příliš neosvědčila.“ Přípravky určené pro prevenci před vnějšími parazity mohou chovatelé zakoupit u veterinárních lékařů, v obchodech s chovatelskými potřebami nebo i v běžné lékárně. Vždy je však nutné si důkladně přečíst příbalovou informaci přípravku. Některé přípravky jsou určeny jak pro psy i kočky, některé však mohou být pro kočky toxické.

Přípravky proti ektoparazitům a životní styl vašeho miláčka


Zatímco se jaro vkrádá do života většiny domácích zvířat, jejich majitelé se začínají pomalu rozhlížet, jak účinně bojovat proti hojné skupině blech, klíšťat, všenek a jiných nezvaných hostů…

 

Tito mnohdy mikroskopičtí ektoparazité dokážou znepříjemnit život jak zvířeti, tak i jeho páníčkovi. Právě teď nastává čas, kdy majitelé mohou prostřednictvím důsledné prevence zatočit s nezvanými hosty. Aplikace antiparazitických přípravků dokáže ochránit mazlíčka před uhnízděním nechtěného příživníka v jeho kožichu i několik týdnů či měsíců a zamezí tak nekonečnému svědění, drbání a zoufalému sténání. Prevencí ochrání majitelé nejen své mazlíčky, ale i sami sebe před onemocněním způsobené nákazou od parazitů.

Na trhu se objevuje celá řada prostředků od šamponů, obojků, sprejů, až po spot on pipety. Jak ale zvolit ten správný? Jedním kritériem je samozřejmě hmotnost zvířete, ale důležité je i prostředí, ve kterém se pes či kočka nejčastěji pohybují. „Polštářový miláček vyžaduje jiné schéma ošetření než pes, který se často pohybuje v lese, miluje vodu, nebo který žije ve smečce s ostatními psy a kočkami,“ říká MVDr.Gabriela Zelinková.

 

Pes městský

Psům žijícím ve městech, nebo převážně v domácnosti doporučují odborníci antiparazitické produkty ve formě spreje nebo spot on. Aplikaci těchto přípravků je nezbytné provádět pravidelně 1x měsíčně v měsících únoru až listopadu. „U městských psů by jejich majitelé neměli opomenout především důslednou prevenci i v místech, kde se pes často nachází. Parazité se rádi množí na teplých místech, jako je například psí pelíšek. Proto je nezbytné i tato místa ošetřit vhodným insekticidem a pravidelně prát pokrývky a polštářky,“ upozorňuje MVDr. Zelinková.

 

Pes zahradní neboli vesnický

Spot on i spreje lze využívat i v případě, že pes pobývá často na zahradě rodinného domku. Pro tento typ psů je velmi vhodný i velikostně univerzální antiparazitický obojek. MVDr. Gabriela Zelinková vysvětluje: „Obojky jsou pohodlným řešením pro všechny psy, kteří mohou pobývat venku. Nejsou však příliš vhodné pro zvířata, která žijí v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. V takovém případě raději doporučuji volit formu ošetření moderní pipetou, tzv. spot on.“ Obojek je vhodné začít používat již v březnu, důležité je jeho nasazení zopakovat přibližně po čtyřech měsících – tedy v červenci a listopadu.

 

Pes dobrodruh, pes lovec, pes ve smečce

Pokud zvíře pobývá celoročně venku nebo s ním majitelé chodí často do volné přírody a hrozí mu nákaza od divokých zvířat, pak je pro něj vhodný například produkt Duowin Contact, který je třeba aplikovat pravidelně 1 x měsíčně od února až do listopadu. Účelný je také již zmíněný antiparazitární obojek. Pro psy žijící ve smečce s kočkami se hodí třeba přípravek EFFIPRO Dog, dostupný ve formě roztoku aplikovatelného na hřbet psa (spot-on) či spreje. Tento přípravek kočky lépe snáší. „Pokud váš pes miluje vodu - obecně platí, že je lepší aplikovat spot on přípravky, ideálně ne před koupelí ale až 48 hodin po ní. V případě, že má pejsek antiparazitární obojek doporučuji jej před koupáním sundat a po oschnutí zase nasadit,“ dodává MVDr. Zelinková. 

Deset nejčastějších otázek a omylů o ektoparazitech u psů a koček


 

 

1.    „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“

Blecha se převážně řadí mezi druhově specifické parazity, kteří preferují psí či kočičí kůži. V momentě, kdy ale potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i své zdraví.

 

2.    „Psa či kočku stačí chránit proti parazitům pouze v sezóně. Klíšťata a blechy přece přes zimu žádné nebezpečí pro zvíře nepředstavují.“

Není tomu tak, např. u blech je riziko celoroční, neboť na zvířeti nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se tak uchytit doma na koberci, v autě, na sedačce… Z vajíčka se vylíhne larva, která se živí trusem dospělých blech, poté se zakuklí. Kukla může přežívat i více než 100 dní. Proto je zde celoroční nebezpečí infekce. Současně ani klíšťata nejsou již vyloženě sezónní záležitostí. Výskyt klíšťat v rámci ročních období se naopak prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat k nižším teplotám.

 

3.    „Psa či kočku jsme jednorázově odblešili a není tedy potřeba dalších opatření k prevenci před blechami.“

Jedná se o jeden z velmi častých chybných úsudků. V momentě, kdy psa či kočku jednorázově odblešíme, zbavili jsme se parazitů pouze na omezený čas. V průběhu dalších týdnů a měsíců totiž postupně v okolním prostředí dochází k dovylíhnutí vývojových stádií blech. Za několik týdnů je tak zvíře opět zablešené a spolu s ním může být zamořen třeba i náš domov. Z tohoto důvodu je nutná kontinuální péče a prevence před blechami. Nezbytné je pravidelné aplikování antiparazitárních přípravků. U spot-on přípravků (pipet) musí být aplikace prováděna opakovaně v měsíčních intervalech. Obojky pak chrání zvíře po dobu mnoha měsíců (např. Kiltix s účinností 7 měsíců či letošní novinka Foresto s účinností až 8 měsíců).

 

4.    „Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum? Přípravek bude působit na stejné parazity, u psa zabírá, tak by měl fungovat i u kočky.“

Ne vždy tomu tak je. Je třeba dávat si velký pozor na to, o jaký typ přípravku se jedná. Existují totiž antiparazitární přípravky, které jsou určeny pouze pro psy a pro kočky mohou být toxické. Současně jsou vyráběny přípravky, které pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce.

 

5.    „Pokud na psovi či kočce nevidí chovatel blechy, nemohou tedy být tito parazité ani v domácnosti.“

Bohužel tomu tak není. V momentě, kdy odblešíme domácího mazlíčka, blech jsme se nemuseli zbavit komplexně. Odblešení je třeba vnímat v mnohem širším kontextu. Většina vývojových stádií blech (95%) se totiž nachází v okolí, ve kterém se zvíře pohybuje. Na zvířeti samotném jsou viditelné pouze blechy dospělé. Ostatní vývojová stádia blech mohou být kdekoli, kde se zvíře pohybovalo. Je proto důležité používat přípravky, které pomáhají omezovat vývojová stádia i ve vnějším prostředí. Nezbytné je také důkladně vysát a vytřít podlahy, vyčistit pelíšek domácího mazlíčka, ale také pohovku, na které s námi pes či kočka lehají. To jsou totiž místa ideální k zachycení blech ve svých vývojových stádiích, z nichž se potom vyvíjí blechy dospělé.

 

6.    „Abych ochránil/a domácího mazlíčka před klíšťaty, stačí použít antiparazitikum v hlavní klíšťové sezóně.“

Toto se stává nejčastější chybou, jaké se majitelé domácích mazlíčků dopouštějí. Nedostatečná četnost použití přípravků v aplikační formě např. spot-onu (pipety) znamená sníženou ochranu zvířete proti parazitům. Aplikace musí probíhat pravidelně, u spot-on přípravků je délka ochranného účinku většinou cca 4 týdny. Chovatel by ji tedy měl pravidelně každý měsíc opakovat. Současně přestala být klíšťata sezónní záležitostí a rizika s nimi spojená nás ohrožují po mnohem delší časové období. Vše je způsobeno vyššími teplotami během zimního období a současně schopností klíšťat přizpůsobovat se počasí.

 

7.    „Přípravky proti vnějším parazitům stačí použít až s prvními objevenými klíšťaty. Do té doby není nutné psa či kočku chránit.“

Naopak. Použijeme-li přípravky až potom, co se klíšťata objeví, zbytečně zvyšujeme riziko přenosu infekčních onemocnění z těchto parazitů. Pravidelnou aplikací zajistíme u zvířete průběžnou ochranu. A omezíme i nutnost klíště odstraňovat, protože u přípravků s repelentním účinkem dokonce nedojde ani k jeho uchycení (např. Advantix spot-on pro psy).

 

8.    „Naši kočku/psa není třeba chránit proti parazitům, je jen doma a paraziti tak zvíře ohrozit nemohou.“

I psy a kočky, které chováme ve svých domovech a stali se nedílnou součástí naší rodiny, musíme chránit proti parazitům. Vajíčka blech na svém oděvu může přinést i samotný člověk chovající doma zvíře. I kočkám v domácnostech se může stát, že snědí např. vajíčka červů. Ta mohou být schovaná v nepatrné hromádce půdy, kterou si přineseme domů na botách. Kočky velmi rády olizují různé předměty. Ty na sobě mohou nést právě stopy parazitů. Proto je důležité kočky i psy pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům a také je odčervovat alespoň 1 x za 3 měsíce.

 

9.    „Psi a kočky díky jejich srsti netrápí komáři a bodavé mouchy. Bodnutí komárem navíc není pro zvíře nijak nebezpečné.“

Je pravda, že jsou zvířata chráněna hustou srstí, ovšem ani ta je plně nechrání proti těmto nepříjemným parazitům. I když komáři na první pohled netrápí zvíře tolik jako člověka, mohou být přenašeči nebezpečných infekčních onemocnění, jako je srdeční červivost či leishmanióza. V případě leishmaniózy se dokonce jedná o onemocnění nevyléčitelné a přenosné na člověka. Z toho důvodu je důležité nepodceňovat ochranu zvířat a tím také chránit i zdraví člověka. Jednoduchým řešením je pravidelně aplikovat přípravky s dlouhodobým repelentním účinkem.

 

10.  „Vnější parazité (blechy, klíšťata a komáři) jsou pro zvířata pouze nepříjemní, ale žádné zdravotní riziko nepředstavují.“

Vnější parazité jsou jak pro zvíře, tak i pro člověka potenciálně velmi nebezpeční a toto riziko by chovatelé neměli podceňovat. Mezi onemocnění přenášená klíšťaty patří například lymská borelióza, klíšťová encefalitida a babesióza. Blechy mohou přenášet vývojová stádia tasemnice a způsobovat alergie na bleší kousnutí. Komáři mohou u psů způsobovat podkožní dirofilariózu nebo srdeční dirofilariózu (tzv. srdeční červivost).


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9888
Měsíc: 123
Den: 6